V znameni pozitivnych zmien

V znameni pozitivnych zmien

 

 

 

Svetový týždeň zelených budov  v znamení pozitívnych zmien

Tretí septembrový týždeň patril Svetovému týždňu zelených budov, do ktorého sa po piaty raz zapojila aj SKGBC. Podujatia sa niesli v duchu tohtoročného hesla: „Hnacia sila pozitívnych zmien“. 


 

Do Svetového týždňa zelených budov sa zapojilo 42 národných zelených rád, SKGBC pripravila v Bratislave a Trnave týždeň plný aktivít pre odborníkov, študentov aj širokú verejnosť.

Slovenský týždeň zelených budov zahájili príhovory štátneho tajomníka Ministerstva financií Ivana Lesaya a rektora STU Bratislava Roberta Redhammera. Podujatia určeného členom SKGBC, architektom, projektantom a developerom sa zúčastnili aj zástupcovia kanadského a holandského veľvyslanectva, zástupcovia ministerstiev, akademikov a spolupracujúcich organizácií. „Aktivity slovenského týždňa zelených budov oslovili množstvo odborníkov z radov stavebných spoločností, architektov i projektantov. Do odborných aktivít sa zapojilo mnoho nových ľudí, čo znamená, že sme zaujali širšie publikum. Hodnotím to veľmi pozitívne,“ povedal Ladislav Piršel, výkonný riaditeľ SKGBC.
Green business tour – Zelené átrium, ktoré sa uskutočnilo 22. 9. 2015 v Trnave, predstavilo prvý pasívny bytový dom a symbol filozofie zelenej architektúry. O procese certifikácie zeleného átria prítomným hosťom porozprával architekt Miroslav Marko, zástupcovia spoločnosti Saint-Gobain priblížili detaily výstavby a použitie najnovších technológií vo všetkých oblastiach.

Ultranízkoenergetická úroveň výstavby bola témou stredajšieho Green Business Breakfast. Zástupcovia spoločností Xella, Knauf Insulation a Knauf predstavili spôsoby ako k ultranízkoenergetickú úroveň výstavby dosiahnuť. Na využitie tepelnej zotrvačnosti sa zameral Peter Bohuš zo spoločnosti e-Dome a praktickú ukážku efektívneho nástroja pre navrhovanie a posudzovanie budov odprezentoval zástupca spoločnosti Edilclima.

 

Ďalší deň bol venovaný zdravým bytovým domom a zdravému bývaniu. Od spoločností Isover, imagine development a TAW sa hostia dozvedeli o zrealizovaných i pripravovaných projektoch zdravého bývania. Zástupcovia Prvej stavebnej sporiteľne priblížili možnosti financovania výstavby i obnovy bytových domov. Na stav realitného trhu a požiadavky samotných klientov upozornil zástupca spoločnosti Herrys. Green Business Club hostila spoločnosť Atrios.

 

Vrcholným podujatím Svetového týždňa zelených budov bola akcia Green Day, druhý ročník zábavno-vzdelávacieho dňa pre študentov stredných škôl. V rámci programu pre študentov boli pripravené prednášky SKGBC a rozličné „zelené“ aktivity, medzi inými ukážka jazdy elektromobilom či jedenásť stánkov s enviro tematikou – ArTUR, BROZ, DM Drogerie markt, Elektrodesign, EKOrast, EUROARCH, Greenpeace, Praktická Slovenka, Phillips, Svet bedničiek, Živica. Súčasťou programu bola aj súťaž o hlavnú cenu, riadené vetranie s rekuperáciou tepla od spoločnosti Elektrodesign Ventilátory a meranie kvality vnútorného prostredia od spoločnosti alocons v celkovej hodnote 4 800 eur. Výhru získala Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Hálova, Bratislava. Štartovací balík LED osvetlenia HUE od spoločnosti Phillips získalo Gymnázium M. R. Štefánika z Košíc, zájazd do Energolandu od spoločnosti Enel vyhrali študenti z Gymnázia Ladislava Novomeského v Bratislave. Ekologickú kozmetiku a biopotraviny od DM Drogerie markt a knihy od Panta Rhei získalo dvadsať prítomných študentov. „Teší nás, že študenti prejavili záujem o pripravené aktivity a prednášky, po ktorých sa aktívne pýtali a zaujímali sa o život v zelených budovách, jeho prínosy na životné prostredie, aj samotného užívateľa,“ dodal Ladislav Piršel.

<!–

Fotografie zo Zahájenia Svetového týždňa zelených budov

Fotografie z Green Business Tour – Zelené átrium, Trnava

Fotografie z Green Business Breakfast – Ako dosiahnuť ultranízkoenergetickú úroveň výstavby 

Fotografie z Green Business Club – Zdravé bytové domy – zdravé bývanie

Fotograie z Green Day

   partneri svetoveho tyzdna

       MEDIALNI PARTNERI SVETOVÉHO TÝŽDŇA ZELENÝCH BUDOV

  wgbw banner 2015 medialni partneri

–>