Záväzok národných zelených rád

Záväzok národných zelených rád
 
 
 

Plocha zelených budov dosiahne dvojnásobnú veľkosť Singapuru 

Na základe ambicióznych záväzkov prijatých radami pre zelené budovy 3. decembra 2015 na COP21 v Paríži dosiahne v najbližších piatich rokoch plocha registrovaných, obnovených alebo certifikovaných budov viac ako 1,25 miliardy metrov štvorcových. 


 

Rady pre zelené budovy z celého sveta, vrátane Maurícia, Indie a USA, predstavili národné záväzky transformácie svojich budov smerom k udržateľnosti s cieľom zníženia emisií skleníkových plynov a udržania otepľovania planéty pod 2 stupne Celzia.
Budovy sa v súčasnosti podieľajú na tvorbe približne tretiny globálnych emisií. Ale zelená budova je jedným z najviac nákladovo efektívnych riešení klimatických zmien, ktorý generuje významné environmentálne, hospodárske a spoločenské prínosy.

 

Tieto záväzky boli predstavené v rámci Dňa budov na oficiálnom stretnutí a zahŕňajú:

– 25 národných rád pre zelené budovy zaregistruje, zrenovuje alebo certifikuje viac ako 1,25 mld. metrov štvorcových zelených budov a vyškolí viac ako 127 tisíc kvalifikovaných „green building“ profesionálov do roku 2020.

Všetkých 74 národných zelených rád podporuje angažovanosť Svetovej rady pre zelené budovy (globálnej siete, ktorej sú členmi) na dosiahnutie nulovej uhlíkovej stopy pri nových budovách a energeticky efektívne obnovy pri existujúcich budovách do roku 2050.

– 3 zelené rady (Kanada, Austrália a Južná Afrika) sa zaviazali zaviesť certifikáciu nulovej uhlíkovej stopy pre budovy. 
– K záväzkom v tejto oblasti sa prihlásilo viac ako 125 korporátnych členov zelených rád medzi inými francúzsky gigant Saint-Gobain, austrálsky developer LendLease a švédska stavebná firma Skanska.

 

Terri Wills, riaditeľka Svetovej rady pre zelené budovy povedala, že dnešok je prelom v histórii. Politici a manažéri teraz spoločne uznávajú, že sa dá stavať aj bez ohrozenia života na planéte. „Dosiahnutie plochy zelených budov, ktorá bude dvakrát tak veľká ako je Singapure v najbližších piatich rokoch je len začiatkom Za 10 až 15 rokov vyvolá táto akcia stavebnú revolúciu, vďaka ktorej sa zelené budovy stanú normou“.