Noc architektúry s partnerom z MVRDV

Noc architektúry s partnerom z MVRDV

Tohtoročný valentínsky večer patril nielen oslavám sviatku zamilovaných, ale aj diskusiám o láske k architektúre a dizajnu: 14. februára sa v priestoroch Fakulty architektúry STU v Bratislave uskutočnila zimná Noc architektúry 2019. Túto multižánrovú večernú udalosť, počas ktorej sa celá budova fakulty zmenila na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov vytvorených za posledný semester, zorganizoval tím Archtung. Členovia Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) mali vďaka podpore Veľvyslanectva Holandska možnosť zúčastniť sa aj neformálneho networking drinku s hlavným hosťom Noci architektúry, ktorým bol Jan Knikker, partner svetoznámeho architektonického ateliéru MVRDV.

 

 

Podujatie spolu s dekanom fakulty profesorom Pavlom Gregorom slávnostne otvoril bratislavský primátor Matúš Vallo.

 

Hosťami krátkych prednášok „15 minútoviek“ boli napríklad SPOLKA (KE) – kolektív architektiek a sociologičiek, ktoré predstavili projekty ako Plán pre Košice, Mestoláska alebo iné aktivity zaoberajúce sa urbanizmom a angažovaním verejnosti do tvorby miest. Projekt Brnenský Architektonický Manuál zase odprezentoval interaktívny spôsob pre všetkých záujemcov spoznávania a navštevovania architektúry mesta.

 

Veľvyslanec Holandského kráľovstva Henk Cor van der Kwast (na fotografii dole vľavo) vo svojom príhovore poukázal na fakt, že Rotterdam a Bratislava sú dve partnerské mestá, ktoré sa od seba môžu užšou spoluprácou a výmenou skúseností veľa naučiť. Práve druhé najväčšie mesto Holandska „berie koncept smart city a cirkulárnu ekonomiku veľmi seriózne a mohlo by byť užitočnou inšpiráciou aj pre Slovensko.“ 

 

Hlavným bodom programu Noci architektúri bola prednáška holandského architektonického ateliéru MVRDV, ktorý zastupoval Jan Knikker (na fotografii hore vpravo) – jeden z partnerov Rotterdamskej pobočky ateliéru. MVRDV založili v roku 1993 Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vries v Rotterdame v Holandsku. Táto prax sa celosvetovo zaoberá riešením súčasných architektonických a urbanistických problémov. Vysoko spolupracujúca metóda návrhu založená na rozsiahlom výskume zahŕňa klientov, zainteresované strany a odborníkov z mnohých oblastí od začiatku tvorivého procesu. Výsledkom sú jedinečné, kontextuálne projekty, ktoré umožňujú našim mestám a krajinám rozvoj k lepšej budúcnosti.

 

Jan Knikker vo svojej prednáške predstavil viacero inovatívnych projektov z dielne MVRDV – o.i. napríklad (na obrázkoch hore zľava) známu rotterdamskú budovu tržnice Markthal, polyfunkčný objekt Valley v Amsterdame s dominantnými zelenými terasami, či verejný depozitár umenia múzea Boijmans van Beuningen – pre ktoré sú kvalitné udržateľné urbanistické riešenia, prísne kritériá energetickej efektívnosti aj zelená certifikácia budov v rámci systému BREEAM samozrejmosťou.    

 

Na tohtoročnej Noci architektúry bola vyhlásená aj Cena Dekana, kde porota zložená z pedagógov fakulty predstavila vybrané nominácie a víťaza za najlepší ateliérový projekt akademického roku 2017/2018. V spolupráci so Slovenskou komorou architektov a cenou Cezaar boli tiež hodnotené všetky vystavené ateliérové práce študentov fakulty z posledného semestra a najlepšie projekty v kategóriách Architektúra, Urbanizmus a Dizajn vyhodnotila nezávislá porota zložená z odborníkov zo slovenskej, ale aj zahraničnej praxe, v pokračovaní už tradičnej študentskej ceny CHEDDAR (bližšie informácie o víťazných prácach nájdete tu).

 

Pre milovníkov dizajnu bol pripravený DESIGN STAGE v priestoroch rekonštruovanej kotolne s výstavou prác a bohatým programom ako: prezentácia Ateliérové spolupráce s praxou (CURAPROX); v populárnej tradičnej platforme Pechtle Mechtle – DESIGN STUBA Success Stories sa predstavili úspešní absolventi Ústavu dizajnu, ktorí sa uplatnili v automobilovom priemysle; a pravidelný formát komunitných meetupov Service Design Drinks #4 s témou Prečo potrebujú lepšie služby komunitu.

 

Fotografie: Filip Kubiš

Viac informácií o podujatí Noc architektúry: https://archtung.sk/nocarchitektury