Webinár o zelených hypotékach

Webinár o zelených hypotékach

„Zelené financie“ sú dôležitým a rozvíjajúcim sa trendom, ktorého cieľom je zvyšovanie investícií do environmentálne a sociálne zodpovedných projektov a zároveň znižovanie finančného rizika pre tých, ktorí poskytujú na tieto projekty pôžičky. Tento koncept vytvára obrovskú príležitosť na zlepšenie environmentálneho výkonu, kvality, zdravia, komfortu a finančnej životaschopnosti nového i existujúceho bytového fondu v Európe. Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) a 16 ďalších odborných organizácií, ktoré sú zamerané na udržateľné budovy a zelenú energiu v Európe, sa spojilo, aby spoločne naštartovali iniciatívu „SMARTER Finance for Families“. Projekt bol odbornej verejnosti bližšie predstavený v pondelok 25. februára 2019 na seminári, ktorý sa uskutočnil formou webcastu.

 

 

Steven Borncamp z Rumunskej rady pre zelené budovy (Romania Green Building Council) v úvode webinára uviedol, že jedným z hlavných impulzov pre vznik tejto iniciatívy bol v strednej a výchovnej Európe pomerne častý problém podfinancovania rezidenčných stavieb. Do výstavby či rekonštrukcií rodinných domov a bytov sa ich majitelia pre nedostatok financií nezriedka pustia iba svojpomocne, bez potrebnej odbornej spôsobilosti, čoho výsledkom je veľmi zlá kvalita stavieb. Naopak, ako konkrétny príklad úspešného projektu v Rumunsku, prostredníctvom ktorého boli na webinári zvýraznené benefity podpory kvalitnej udržateľnej výstavby formou zelených hypoték, bol prezentovaný projekt Amber Gardens a Amber Forest spoločnosti alesonor.

 

Projekt SMARTER Finance for Families umožňuje majiteľom “dostať viac za menej” – vďaka zelenej hypotéke majú možnosť začať v podstate okamžite šetriť na energiách a užívať si komfortnejšie bývanie. Kvalitu projektu výstavby bankám, ktoré poskytujú hypotéky, garantuje Rada pre zelené budovy spolu so svojimi partnermi a bankám preto účasť v projekte zabezpečuje zníženie rizika a vyššiu hodnotu majetku. Developeri majú vďaka iniciatíve SMARTER Finance for Families možnosť napredovať a byť lídrami na trhu zelených budov.

 

Nahrávku prezentácie z webinára si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

 

Viac informácií nájdete na našej webstránke:
http://skgbc.eu/portal/event/webinar-smarter-finance-for-families/

 

Iniciatíva SMARTER Finance for Families oficiálne odštartuje vo všetkých zúčastnených krajinách, vrátane Slovenska, v máji 2019. Ak by ste mali medzičasom akékoľvek otázky alebo pripomienky, neváhajte sa na nás obrátiť na adrese office@skgbc.org