GBC – 8. Anniversary Green Building Club

Oslávili sme ôsmy rok pôsobenia SKGBC

Slovenská rada pre zelené budovy si na svojom tradičnom Anniversary Green Business Clube pripomenula ôsme výročie svojho pôsobenia na Slovenskom trhu. Podujatie sa uskutočnilo 22. januára 2019 v priestoroch hotela Devín v Bratislave. Zúčastnilo sa ho takmer stovka hostí z radov členov a sympatizantov SKGBC.

V úvode podujatia hostí privítala výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre zelené budovy, Hana Ovesná, ktorá poďakovala za dlhoročnú podporu umožňujúcu napĺňanie základného poslania rady, ktorým je, aby sa zelené budovy stali na Slovensku bežným spôsobom výstavby a obnovy.

Predseda predstavenstva SKGBC vo svojom príhovore taktiež poďakoval za podporu rady, ktorá sa dlhodobo zasadzuje o udržateľný spôsob výstavby. Zdôraznil, že v nasledujúcom období sa SKGBC bude venovať 4 základným témam, ktorými sú vnútorné prostredie v budovách, hospodárenie s vodou, udržateľné stavebné materiály a zmena klímy a jej dôsledky.

Norbert Kurilla, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia, poďakoval za pozvanie na Anniversary Green Business Club, z ktorého sa už stala tradícia. Pochválil sa tiež plánom Ministerstva životného prostredia, ktoré chce obnoviť a modernizovať jednu zo svojich budov – stredisko environmentálnej výchovy Dropie v prísnych štandardoch udržateľnosti. Aj štátny sektor sa tak onedlho bude môcť pochváliť  tým, že aj on vsádza na to, že zelené budovy dávajú zmysel.

Starostka mestskej časti Karlova Ves, Dana Čahojová, poďakovala za to, že práve táto mestská časť sa ocitla v hľadáčiku Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá v spolupráci s SKGBC v rámci projektu INCI NZEB&EMMA vypracovala projekt hĺbkovej obnovy školskej budovy nachádzajúcej sa v tejto mestskej časti. Zaželala SKGBC veľa úspechov a veľa nadšencov, u ktorých sa pozitívny prístup k životnému prostrediu spája s ich odbornosťou.

V závere oficiálnej časti programu odprezentoval Ladislav Piršel zo Slovenskej rady pre zelené budovy výsledky meraní a návrhy, ktoré vznikli v rámci už vyššie zmieňovaného projektu INCI NZEB & EMMA, na ktorom pod gesciou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry pracujú zástupcovia SKGBC. Štúdia vzorovej hĺbkovej obnovy školskej budovy priniesla zaujímavé výsledky a odborníci z SKGBC navrhli najefektívnejšie opatrenia.

Po slávnostnom sfúknutí sviečok na torte si hostia vychutnali tanečné vystúpenie Jaroslava a Simony.