Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe 2016

 
 
 
 
      

6. ročník EUROSTAV Conference a 3. ročníka Konferencie SKGBC ukázal, že energetická efektívnosť a udržateľnosť nemá zmysel, ak budovy nebudú navrhované najmä vzhľadom na potreby, požiadavky a zdravie ich užívateľov.


 

Budovy, komplexy aj celé mestá musia byť zdravšie a musia byť navrhované tak, aby sa ľudia v nich dobre cítili. Musia poskytovať dostatok čerstvého vzduchu, svetla, dobrú tepelnú pohodu a celkovo príjemné a motivujúce prostredie. Skvelé ukážky a prístupy k navrhovaniu takýchto budov aj mestských štvrtí predstavili kľúčoví spíkri konferencie Markus Perthaler, Simon Allford, Ron Bakker a Juri Troy.

 

Tohtoročná konferencia bola rozdelená do troch blokov. Prvý bol venovaný stratégiam a víziam pri uplatňovaní smart princípov pri rozvoji mestských častí. Najzaujímavejšiu prezentáciu v tomto bloku mal Markus Pernthaler, ktorý predstavil projekt Smart City Graz.

2. blok bol venovaný inováciám pre smart riešenia a v 3. architektonickom bloku sa hovorilo najmä o už spomínanom navrhovaní zdravých a udržateľných budov. Tento blok otvoril Peter Moravčík zo spoločnosti HB Reavis, ktorý predstavil princípy navrhovania udržateľných projektov ako si ich zadefinovali v HB Reavis, na základe skúseností z predchádzajúcich projektov, ale aj na základe medzinárodnej spolupráce s prestížnymi architektonickými ateliérmi. Jedným z ateliérov, s ktorými spolupracujú, je aj ateliér AHMM, z ktorého do Bratislavy pricestoval spoluzakladateľ a partner AHMM Simon Allford. Ich ateliér má za sebou mnohé mimoriadne zaujímavé projekty, ako napr. školy, nemocnice, administratívne budovy. V súčasnosti pracujú spoločne s HB Reavis na projekte budovy 33 Central v Londýne. Účastníkom konferencie sprostredkoval na príklade budovy centrály Google, na ktorej v súčasnosti pracujú, ich filozofiu tvorby. Tá spočíva v tom, že sa snažia o výnimočný výkon a ich hlavnou motiváciou je vytvoriť vždy jedinečné, zdravé a motivujúce prostredie pre budúcich užívateľov. Aj ďalší spíker – holandský architekt Ron Bakker z londýnskeho ateliéru PLP/Architekture sa podelil o svoje skúsenosti z navrhovania budovy The Edge v Amstredmame. Ide v súčasnosti o najudržateľnejšiu budovu na svete, v ktorej sídli centrála firmy Deloitte. Zadanie na navrhnutie tejto budovy bolo pre architektov veľkou výzvou. Nielen že budova mala byť udržateľná, energeticky pasívna, ale mala ponúknuť motivujúce a flexibilné prostredie, kde každý človek môže pomocou svojho smartónu komunikovať s budovou, vyhľadať si kolegou, vyhľadať si voľný pracovný stôl, voľnú zasadačku, nastaviť si teplotu, svetlo, atď. Záver konferencie patril skvelému rakúskemu architektovi Juri Troyovi, ktorý predstavil svoj holistický prístup k tvorbe a to nielen čo sa týka energetickej efektívnosti, ale aj použitia prírodných materiálov a obnoviteľných zdrojov. „Drevo, veľa čerstvého vzduchu a denného svetla“ – to je budúcnosť architektúry nielen podľa jeho slov.

 

PLP/Architekture sa podelil o svoje skúsenosti z navrhovania budovy The Edge v Amstredmame. Ide v súčasnosti o najudržateľnejšiu budovu na svete, v ktorej sídli centrála firmy Deloitte. Zadanie na navrhnutie tejto budovy bolo pre architektov veľkou výzvou. Nielen že budova mala byť udržateľná, energeticky pasívna, ale mala ponúknuť motivujúce a flexibilné prostredie, kde každý človek môže pomocou svojho smartónu komunikovať s budovou, vyhľadať si kolegou, vyhľadať si voľný pracovný stôl, voľnú zasadačku, nastaviť si teplotu, svetlo, atď. Záver konferencie patril skvelému rakúskemu architektovi Juri Troyovi, ktorý predstavil svoj holistický prístup k tvorbe a to nielen čo sa týka energetickej efektívnosti, ale aj použitia prírodných materiálov a obnoviteľných zdrojov. „Drevo, veľa čerstvého vzduchu a denného svetla“ – to je budúcnosť architektúry nielen podľa jeho slov.