Členská spoločnosť Zumtobel oslavuje 70 rokov od svojho vzniku: prerod z rodinného podniku na medzinárodnú spoločnosť

Členská spoločnosť Zumtobel oslavuje 70 rokov od svojho vzniku: prerod z rodinného podniku na medzinárodnú spoločnosť

Pred sedemdesiatimi rokmi – v roku 1950, založil Dr. Walter Zumtobel rodinný podnik „Elektrogeräte und Kunstharzpresswerk W. Zumtobel KG“ na výrobu predradníkov pre novo uvedenú technológiu žiarivkového osvetlenia. Bolo to len dva roky po začiatku novej éry, kedy tradičné žiarovky začali nahradzovať žiarivky. Dr. Walter Zumtobel zostal vo vedení spoločnosti dve dekády, v 80. rokoch ho nahradili jeho synovia Jürg a Fritz Zumtobel. V roku 2003 – po dvadsiatich dvoch rokoch, prvý raz odovzdal Jürg Zumtobel stoličku generálneho riaditeľa externému nástupcovi a prevzal funkciu predsedu dozornej rady. Od vstupu na burzu v roku 2006 zostala rodina Zumtobelovcov stabilným hlavným akcionárom s dnešným podielom zhruba 37 percent. V máji tohto roku opustili spoločnosť dlhoroční členovia dozornej rady, synovia zakladateľa, Jürg a Fritz Zumtobel a Karin Zumtobel-Chammah sa stala novou predsedníčkou dozornej rady.

 

Dnes má spoločnosť Zumtobel Group zhruba 6-tisíc zamestnancov po celom svete. Približne tretina všetkých zamestnancov pracuje v domovskom sídle v rakúskom Dornbirne, čo zo skupiny Zumtobel robí jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne Vorarlbersko. Skupina Zumtobel, ktorá od roku 1964 preškolila vyše osemsto učňov, kladie veľký dôraz na vzdelávanie mladých zamestnancov.

Skupina Zumtobel Group sa vyvinula z hlavnej značky Zumtobel a zastrešuje globálne pôsobiace značky acdc, Thorn, Tridonic a Zumtobel, ktorých akvizície podporili rozvoj nových trhových segmentov. Spoločnosť má výrobné závody na štyroch kontinentoch a distribučných partnerov v 90 krajinách. Globálna prítomnosť sa odráža aj v skladbe zamestnancov, medzi ktorými nájdeme najmenej 70 rôznych národností.

 

 Inovácie na prvom mieste

Technické zázemie, vedecké nadšenie a túžba po inováciách Dr. Waltera Zumtobela charakterizovali od začiatku 50-tych rokov dlhoročnú orientáciu spoločnosti a sú v jej podnikateľskom uvažovaní pevne zakotvené až dodnes.

Centrála v Dornbirne je výskumným a vývojovým centrom spoločnosti a slúži ako jej hlavný inovačný uzol. K tomu jej pomáha vysoká úroveň technologických znalostí a najväčšie patentové portfólio v Rakúsku – s viac ako 8-tisíc aktívnymi právami duševného vlastníctva, vrátane 5-tisíc patentov a 145 novo registrovaných vynálezov. V stále viac digitalizovanom svete je inovácia produktov základom pre udržateľný úspech, investície do vývoja nových produktov sú preto nevyhnutné.

Na základe zistení nevizuálnych účinkov umelého osvetlenia vyvíja Zumtobel technológiu umožňujúcu LED osvetleniu napodobňovať prirodzený deň lepšie ako kedykoľvek predtým. V praxi to znamená nový postup v oblasti umelého osvetlenia interiérov, ktoré zladia ľudskú potrebu denného svetla s narastajúcim časom stráveným v umelom prostredí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vľavo: Nemecká cena za svetový dizajn 2017 za celosvetovo jedinečné riešenie osvetlenia LED od spoločnosti Zumtobel pre Montforthaus vo Feldkirche, Voralbersk. © Matthiessen David

Vpravo: Skyspace v Lech am Arlberg od amerického umelca Jamese Turrella, s ktorým Zumtobel spolupracuje od roku 1997. © James Turrell | Fotograf: Florian Holzherr

 

Nové Light Forum ako miesto zdieľania a stretávania sa

V marci 2019 bola v Dornbirne odštartovaná premena starej továrenskej haly Zumtobel, zaberajúcej plochu 4 tisícky metrov štvorcových, na nové Light Forum. Presne o rok neskôr, práve v čase 70. výročia, prestavbu dokončili. Stará továrenská konštrukcia sa udržateľným spôsobom pretvorila v unikátne miesto slúžiace nielen ako showroom, ale aj ako priestor pre stretávanie sa verejnosti na kultúrnych a vzdelávacích akciách.

„Hodnoty, za ktorými stáli môj starý otec aj otec, sú dnes stále aktuálne: otvorenosť k okolitému dianiu, inšpirácia zvonku a zdieľanie znalostí. To je tiež myšlienka nášho nového „Svetelného fóra“: ide o otvorený priestor, miesto vzájomného zdieľania a stretávania ľudí,“ povedala predsedníčka dozornej rady Zumtobel Group Karin Zumtobel-Chammah.

 

Budúcnosť je digitálna

V dobe digitálnej transformácie nadobúdajú softwarové služby a riešenia na význame. Vďaka svojmu softwarovému kompetenčnému centru v Porte, ktoré bolo otvorené v roku 2019, a je prevádzkované dcérskou spoločnosťou zaoberajúcou sa osvetľovacou technológiou Tridonic, investuje skupina Zumtobel do tohto rýchlo rastúceho obchodného segmentu. Výskumné a vývojové centrum v Dornbirne je pre Porto dôležitým spojením.