Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

GBB – Zdravé budovy I. (akustika – svetlo – teplo)

2. októbra 2019,9:00 - 11:00

Človek trávi v budovách až 90% svojho času. Vnútorné prostredie preto zásadným spôsobom ovplyvňuje naše zdravie, psychiku i produktivitu.

  • Aké sú aktuálne požiadavky na budovy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň dodržiavajú princípy zdravého vnútorného prostredia pre svojich užívateľov?
  • Ako sa dajú liečiť “choré budovy”?
  • Aké sú súčasné trendy a výzvy, s akými problémami sa stretávajú odborníci v praxi?
  • Aké inovácie pre zdravšie vnútorné prostredie ponúkajú firmy pôsobiace v oblasti zelenej výstavby, obnovy a správy budov?
  • Kde vidia priestor na zlepšenie lekári či personalisti?

Odpovede budeme hľadať v trojdielnom cykle Green Business Breakfast (GBB) “Zdravé budovy”.

 

Prvé zo série pracovných raňajok Zdravé budovy, v ktorých sa zameriame na tri faktory zdravého vnútorného prostredia:

  • Akustika – prostredie bez rušivého hluku
  • Svetlo a biofília
  • Tepelná pohoda

sa uskutočnia v nadväznosti na podujatia Týždňa zelených budov na Slovensku

dňa 2. októbra 2019 v reštaurácii Blue Bear na Mýtnej ulici v Bratislave

ONLINE  REGISTRÁCIA – kliknite sem

Viac informácií: events@skgbc.org

 

PROGRAM

09:00 Začiatok podujatia

09:10 Svetlo – Prof. Stanislav Darula

Vedecký pracovník so skúsenosťami v oblasti výskumu dostupnosti denného osvetlenia, využívania a posudzovania denného osvetlenia v budovách. Je reprezentantom Slovenska v CIE Divízii 3 Medzinárodnej komisie pre osvetľovanie. Bol aktívnym členom TC 169/WG11
Denné svetlo, ktorá mala mandát na vypracovanie európskej normy EN 17037 Denné osvetlenie v budovách. Podieľa sa tiež na vzdelávaní mladej generácie ako externý prednášateľ na Stavebnej Fakulte STU v Bratislave.

09:30 Alan Jackson

Alan je vedúcou osobnosťou v priemysle pre osvetlenie, pretože má rozsiahle znalosti v oblasti inteligentného osvetlenia a budov prepojených sieťami (IoT), ako aj dlhoročné skúsenosti s riadením. Záujmom a vášňou Alana sú ľudia, životné prostredie, osvetlenie, technológia a možnosť výberu. S viac ako 25 ročnými skúsenosťami v priemysle s osvetlením je Alan skutočným špecialistom na aplikáciu a vplyv inteligentného osvetlenia a bol zapojený do mnohých svetovo významných projektov. Alan teraz pracuje na medzinárodnej úrovni, s cieľom vzdelávať a demonštrovať pozitívny vplyv inteligentných riešení osvetlenia a interoperabilných služieb v oblasti budov na ich rozvoj a efektívnosť, aby rozšíril porozumenie a urýchlil zavádzanie inteligentného osvetlenia v budovách.

09:50 Akustika – Lukáš Zelem

V roku 2018 ukončil svoje doktorandské štúdium na Slovenskej technickej univerzite, kde pracoval na výskumných projektoch v oblasti priestorovej akustiky a spolupracoval na výskume v oblasti stavebnej akustiky a subjektívneho posúdenia zvukovej izolácie (projekt MSCA-H2020- RISE „PaPaBuild“). Po skončení doktorandského štúdia pokračuje v práci na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave na stavebnej fakulte na katedre architektúry ako výskumný pracovník a spolupracuje s Asociáciou výrobcov minerálnych izolácií.

10:10 Ventilácia – Igor Rozenberg

Technický pracovník firmy Elektrodesign ventilátory SK – distribútor a výrobca vzduchotechnických zariadení, člen koncernu Soler & Palau Ventilation Group.

10:30 Diskusia

11:00 Záver podujatia

 

Z OBSAHU PODUJATIA

Škola verejného zdravia na Harvardskej univerzite máji 2018 opäť spustila svoje Centrum pre podnebie, zdravie a globálne životné prostredie. S poslaním „zlepšovať životy všetkých ľudí, vo všetkých budovách, všade, každý deň“, tím Zdravých budov vedie vedecký výskum o tom, ako dnešné vybudované prostredie ovplyvňuje zdravie, produktivitu a pohodu ľudí, ktorí ich obývajú; ako aj to, ako nám budúce budovy môžu pomôcť žiť zdravšie.

(zdroj https://9foundations.forhealth.org/)

Prof. Stanislav Darula

Slnko, voda a vzduch sú základom všetkého živého na Zemi. Viac ako 90% času trávime v budovách. Je dôležité vytvárať také vnútorné prostredie, aby bolo pre vhodné ľudí a bolo šetrné k prírode. Denné osvetlenie umožňuje šetriť energiu, znižovať uhlíkovú stopu a výrazne prispievať k zvyšovaniu kvality vnútorného prostredia. Interiéry dobre osvetlené prírodným svetlom a preslnené byty patria k najžiadanejším priestorom. Jednou z hlavných našich úloh je vytvárať čo najviac takýchto priestorov. K tomu nám slúžia predpisy a je potrebná diskusia širokého spektra odborníkov.

Alan Jackson

Zdravie a pohoda – Ľudia a budovy: Budovy určené pre ľudí, ktoré majú inteligentné systémy osvetlenia a interoperabilné služby, dokážu urobiť pracovisko pohodlnejším, produktívnejším a zdravším; cítia životné prostredie a spolupracujú s vami na zlepšení vášho dňa … a môžu predvídať, ako sa budú využívať rôzne priestory v budove, a dokonca identifikujú problémy skôr, ako sa stanú. Pomocou inteligentného osvetlenia a inteligentného snímania budova vie, kde sa nachádzate, čo potrebujete, čo chcete a pomáha vám dosiahnuť vaše ciele. Inteligentné osvetlenie a budova s vami spolupracujú na zlepšení vášho dňa!

Lukáš Zelem

Vhodné akustické podmienky sú bežným poľom skúmania a optimalizácie priestorov divadiel, hudobných sál a iných miestností špecializovaných pre hudobné vyžitie. Pre ostatné priestory, či už verejného alebo súkromného charakteru je správny návrh zo strany
akustiky často podceňovaným a zanedbávaným parametrom. Dizajn budovy, zohľadňujúci správy návrh zo strany akustiky, a jeho následná realizácia pomáhajú k tvorbe zdravého prostredia, ktoré v závislosti od účelu vytvára optimálne podmienky pre verbálnu komunikáciu, oddych či zábavu.

Igor Rozenberg

Rozumné využívanie zdrojov a šetrenie energií je nevyhnutnou cestou k udržateľnosti života na našej planéte. Budovaním energeticky šetrných stavieb si vytvárame vzduchotesné schránky, v ktorých trávime väčšinu svojho života. Dostupnosťou technológii riadeného vetrania však nie je problém zabezpečiť vysokú kvalitu vnútorného vzduchu potrebnú pre dlhodobý pobyt v uzavretých priestoroch a zároveň využívať energie zodpovedne a šetrne.

Podrobnosti

Dátum:
2. októbra 2019
Čas:
9:00 - 11:00
Udalosť Kategória: