Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

GBB – Zelené bývanie

24. septembra 2020,8:30 - 10:45

:

Hlavným cieľom Týždňa zelených budov je propagácia trvalo udržateľného rozvoja a výzva na zapojenie do spoločného úsilia o ochranu životného prostredia. Globálnym mottom podujatia je heslo „ActOnClimate“, ktoré Slovenská rada pre zelené budovy pretavila do výzvy #RiešimKlimatickúZmenu.

Pozývame Vás na tretí Green Business Breakfast v rámci Týždňa zelených budov (Green Building Week), zameraný na Zelené bývanie. Existuje viac prístupov k tomu, ako vytvoriť zelené udržateľné bývanie. Všetky sú však ohľaduplné k životnému prostrediu pri navrhovaní, výstavbe a prevádzke. Energetická efektívnosť a úspornosť domu, úroveň jeho kvality pri navrhovaní, výstavba a jeho využívanie spolu úzko súvisia. Pre dosiahnutie najlepších ekonomických, sociálnych a ekologických parametrov zeleného bývania je najvýhodnejší čas na investovanie do energetickej efektívnosti úplne na začiatku, pri vytváraní nových návrhov. Vzhľadom na tieto skutočnosti je potrebné zapojiť do tohto procesu finančný sektor, rezidenčných investorov a developerov a poskytovateľov riešení pre rozvoj energeticky efektívneho a udržateľného bývania.

Cieľom podujatia je predstaviť širokej odbornej verejnosti aj ekonomické výhody prevádzky zelených budov / bývania, iné parametre udržateľnosti ako energetická efektívnosť (v zmysle posteru 12 princípov zelených budov). 

Pre koho je toto podujatie určene?  Developerské spoločnosti, projektantov, banky a realitné kancelárie.

 

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou a opatreniami na ochranu zdravia sme prijali rozhodnutie a odborný Business Breakfast sa uskutoční výlučne ONLINE.

 

Kedy– 24. september 2020, 8:30 – 10:30 hod

Platforma ZOOM webinar

 

REGISTRÁCIA NA PODUJATIE 

 

Program:

 Hana Ovesná | SMARTER

“Ako využiť investície na bývanie tak, aby ste za každý mesiac platili menej za viac výhod, ktoré zelené bývanie ponúka”

Tomáš Guniš | Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

„Dôkaz namiesto sľubov“ – komplexné riešenia pre zelené bývanie

Miloš Blanárik a Katarína Niňajová | Prvá stavebná sporiteľňa

“Možnosti financovania zvýšenia kvality stavby a zlepšenia energetickej bilancie budov s cieľom dlhodobej udržateľnosti stavebného fondu s významným dopadom na elimináciu rýchlosti postupu klimatických zmien”

Milan Galandák | LIKO-S

“Domy ako stromy”

 

 

Prezentujúci:

Tomáš Guniš  zo spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

„Dôkaz namiesto sľubov“ – komplexné riešenia pre zelené bývanie – Trh so zelenými a udržateľnými budovami prešiel na Slovensku za posledné roky kus cesty. Od prvotných pokusov, kedy „zelenosť“ bola skôr marketingovým nástrojom ako reálnym výsledkom, sa posúvame k merateľným a vykazovateľným parametrom. Kvalitná zelená budova je komplexný systém, ktorý si vyžaduje koordináciu profesií od samotného začiatku navrhovania. Preto sme v Saint-Gobain prišli s konceptom Multi Comfort, ktorý sa svojim holistickým prístupom pozerá na budovu ako na celok s cieľom priniesť užívateľom maximálny komfort po všetkých stránkach – teplo, svetlo, akustika aj kvalita ovzdušia. Zároveň prinášame plnú podporu odborného poradenstva a softvérových nástrojov.

 

Miloš Blanárik a Katarína Niňajová zo spoločnosti Prvá stavebná sporiteľňa

“Možnosti financovania zvýšenia kvality stavby a zlepšenia energetickej bilancie budov s cieľom dlhodobej udržateľnosti stavebného fondu s významným dopadom na elimináciu rýchlosti postupu klimatických zmien” – Bytový dom spravovať alebo v ňom bývať, najmä ak je dom starší, alebo síce nový ale investor nedostatočne predvídal vývoj okolitého prostredia, predstavuje pre každého denné prijímanie kompromisov a hľadanie východísk a riešení na zlepšenie stavu. Preto je mimoriadne dôležité, aby cieľ – zdravé, bezpečné a nekonfliktné bývanie a užívanie budovy bol dosiahnuteľný čo najkratšou cestou a čo najjednoduchšie. Všetky tri vymenované súčasti je potrebné mať na pamäti pri každej plánovanej investícií v budovách, a nie je podstatný rozdiel či ide o budovu rezidenčnú, administratívnu, obchodnú alebo výrobnú, prípadne ich kombináciu. A práve dosiahnutie tohto cieľa a dokonca aj jeho udržateľnosti je hlavným mottom  produktovej ponuky bánk, v oblasti rezidenčných nehnuteľností osobitne Prvej stavebnej sporiteľne. Viac o možnostiach, ako rýchlo a ľahko financovať pre ten „náš“ dom najnovšie a najlepšie riešenia, to je predmetom informácie v prezentácií počas Green Business Breakfast na tému Zelené bývanie 2020.

 

Hana Ovesná zo Slovenskej rady pre zelené budovy

“Ako využiť investície na bývanie tak, aby ste za každý mesiac platili menej za viac výhod, ktoré zelené bývanie ponúka” – Zelené financie“ sú dôležitým a rozvíjajúcim sa trendom, ktorého cieľom je zvyšovanie investícií do environmentálne a sociálne zodpovedných projektov a zároveň znižovanie finančného rizika pre tých, ktorí poskytujú na tieto projekty pôžičky. Tento koncept vytvára obrovskú príležitosť na zlepšenie environmentálneho výkonu, kvality, zdravia, komfortu a finančnej životaschopnosti nového i existujúceho bytového fondu v Európe. Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) a 16 ďalších odborných organizácií, ktoré sú zamerané na udržateľné budovy a zelenú energiu v Európe, sa spojilo, aby spoločne naštartovali iniciatívu „SMARTER Finance for Families“. 

 

Milan Galandák zo spoločnosti LIKO-S

“Domy ako stromy” – Našim úsilím je, aby to čo sme prírode zobrali, jej mohli aspoň čiastočne vrátiť. Ide tu nielen o zmiernenie tepelných výkyvov, zníženie hluku, alebo napríklad lepšie hospodárenie s vodou. Tieto stavby majú aj merateľný pozitívny ekonomický dopad a výrazný vplyv na kvalitu života obyvateľov. Vytváranie tepelných ostrovov je to, s čím sa mestské aglomerácie dnes v čoraz výraznejšej miere potýkajú. Zelené stavanie je jedno z najúčinnejších riešení na dosiahnutie prírodnej tepelnej stabilizácie za pomoci dodatočných vegetačných plôch na strechách a fasádach v mestskej zástavbe. Vplyv zelene okolo nás je nezanedbateľný. Každé euro ktoré investujeme do zeleného stavania sa počas životnosti stavby vracia v podobe úspor na energiách, v nižšom stočnom na zrážkovej vode, údržbe, atraktivite a neposlednom rade na zdraví ľudí.  Dôležitým katalyzátorom týchto zmien sú nielen progresívne zmýšľajúci architekti a developeri, ale svoju úlohu tu v budúcnosti zohrajú najmä samosprávy. Je dôležité, aby podmienky boli nastavené jasne a tiež tak, že pozitívne zmeny sú podporované plošne a to v takej miere, aby sa tento nový trend stal definujúcim prvkom mestskej zástavby.

 

 

Moderátor:

Hana Ovesná, výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre zelené budovy

 

REGISTRÁCIA NA PODUJATIE 

 

 

Partneri podujatia:

Podrobnosti

Dátum:
24. septembra 2020
Čas:
8:30 - 10:45