
- Táto udalosť už prebehla.
GBB – Znižovanie uhlíkovej stopy
23. septembra 2020,9:00 - 11:30
Hlavným cieľom Týždňa zelených budov je propagácia trvalo udržateľného rozvoja a výzva na zapojenie do spoločného úsilia o ochranu životného prostredia. Globálnym mottom podujatia je heslo „ActOnClimate“, ktoré Slovenská rada pre zelené budovy pretavila do výzvy #RiešimKlimatickúZmenu.
V rámci Týždňa zelených budov (Green Building Week) Vás pozývame na Green Business Breakfast, zameraný na priblíženie témy uhlíkovej stopy v stavebných materiáloch ale aj v kontexte prevádzky budov. Dozviete sa čo je to uhlíková stopa budovy a ako súvisí s témou uhlíkovej neutrality? Prečo je táto téma dôležitá a ako k nej pristupujú jednotliví účastníci stavebného procesu.
V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou a opatreniami na ochranu zdravia sme prijali rozhodnutie a odborný Business Breakfast sa uskutoční výlučne ONLINE.
Čas – 23. september 2020, 9:00 – 11:00 hod
Platforma – ZOOM webinar
PROGRAM
9:00 – 9:30 hod Ondřej Boreš | VELUX
“Praktický přístup při naplňování konceptu celoživotní uhlíkové neutrality”
9:30 – 10:00 hod Martin Stohl | HB REAVIS
“Uhlikova neutralita budov, nedzinarodny kontext a prakticke skusenosti z UK”
10:00 – 10: 30 hod Jana Bendžalová | ALDREN
“ALDREN spoločný európsky certifikát pre podporu obnovy verejných a komerčných nebytových budov na ceste k zníženiu emisií skleníkových plynov “.
10:30 – 11:00 hod PANELOVÁ DISKUSIA
PREZENTUJÚCI
Ondřej Boreš zo spoločnosti VELUX
“Praktický přístup při naplňování konceptu celoživotní uhlíkové neutrality” – Predstaví novú stratégiu znižovania uhlíkové stopy, zameria sa na realizované i plánované opatrenia a tiež porozpráva ako sledujú uhlíkovú stopu svojich výrobkov. “Cíl snížení uhlíkové stopy o 50 %, který jsme si předsevzali v roce 2007, se nám již téměř podařilo splnit. Jaké však budou další kroky v situaci, kdy další snížení vyžaduje mnohem větší úsilí i náklady a současně se očekává nástup hospodářské krize?”
Martin Stohl zo spoločnosti HB Reavis
“Uhlíková neutralita budov, medzinárodný kontext a praktické skúsenosti z UK” – Martin sa vo svojej prezentácií zameria na trend smerujúci k uhlíkovej neutralite do 2050 v kontexte Parížskeho dohovoru a EU Green Deal. Bude sa venovať aktuálnym pojmom – Net Zero Carbon, Embodied Carbon, Whole Life Carbon a Cirkularna ekonomika, Carbon offsets. A predstaví Stratégie a systémy hodnotenia zo sveta – World GBC, LETI, UK GBC, NABERS/Design for Performance.
Jana Bendžalová zo spoločnosti ENBEE
“ALDREN spoločný európsky certifikát pre podporu obnovy verejných a komerčných nebytových budov na ceste k zníženiu emisií skleníkových plynov ” – Prezentovaný bude projekt ALDREN, ktorý navrhol Spoločný európsky dobrovoľný certifikát na podporu investícií do obnovy verejných a komerčných nebytových budov vrátane postupu overovania skutočného správania meraním s porovnateľnými ukazovateľmi a osvedčenými postupmi založenými na európskych normách. Navrhuje hodnotenie vnútorného prostredia a vplyv na hodnotu nehnuteľnosti pre motiváciu k obnove. ALDREN má modulárnu štruktúru a modul pre energiu má tiež ambíciu poskytnúť porovnateľnejšie energetické hodnotenie pre environmentálne schémy (BREEAM, DGNB, HQE …), ako poskytujú národné energetické certifikáty.
Moderátor
Marek Kremeň zo spoločnosti EXERGY a člen predstavenstva SKGBC
Vysokoškolské štúdium so zameraním na udržateľné technológie budov a architektúru absolvoval na Slovensku, vo Veľkej Británii, Singapure a v Rakúsku. Je certifikovaný energetický audítor a v oblasti certifikácie zelených budov nadobudol akreditácie LEED AP, WELL AP, BREEAM International Asssessor, BREEAM In-Use Auditor a WELL PTA. V roku 2011 založil spoločnosť EXERGY, ktorá sa zaoberá komplexnou konzultačnou činnosťou pre certifikácie LEED, BREEAM a WELL.
Partneri podujatia: