Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

Odborný seminár: Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 1. Osvetlenie

24. novembra 2020,9:00 - 12:00

 

Od 1. 1. 2021 nás v kontexte novej legislatívy EÚ čaká sprísnenie noriem a prechod na energetickú triedu A0 (úroveň výstavby budov s takmer nulovou potrebou energie). Energetická náročnosť pokrytá z obnoviteľných zdrojov, nižšie emisie, ekologickejšie stavby, vyššia hodnota nehnuteľnosti, úspora nákladov na prevádzku – to je len niekoľko celospoločenských prínosov zelených budov. Sme pripravení akceptovať a plniť nové normy?

Slovenská rada pre zelené budovy v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI, pripravila sériu odborných seminárov zameraných na “Návrh budov v energetickej triede A0”. Prvý zo série online seminárov sa bude venovať Návrhu budov v energetickej triede A0 – časť 1. Osvetlenie.

 

TERMÍN: 24. 11. 2020

ČAS: 9.00 – 12.00 hod.

FORMA: platforma  ZOOM

 

 
ČO SA DOZVIETE?
Odborný seminár je zameraný na osvetlenie nebytových priestorov s požiadavkou na dosiahnutie energetickej triedy A0. Príspevky a diskusia priblíži, ako navrhovať umelé osvetlenie v súlade s touto novou energetickou triedou. Dozviete sa tiež, prečo je umelé osvetlenie kľúčovou oblasťou k dosiahnutiu tejto novej energetickej triedy. 
 
 

PRE KOHO JE SEMINÁR URČENÝ? 

Je určený všetkým účastníkom stavebného procesu – architektom, projektantom, manažérom firiem pôsobiacim na stavebnom trhu i samotným stavebným spoločnostiam, ako aj developerom a investorom.

 

 

PROGRAM

Moderátor – Marek Kremeň, CEO EXERGY, člen predstavenstva SKGBC
 
9:10 – 9:30     Dionýz Gašparovský a Jana Raditschová, FEI STU v Bratislave

      • Vysvetlenie legislatívnych a normatívnych požiadaviek na hodnotenie energetickej hospodárnosti osvetlenia
      • Nadväznosť energetických škál pre osvetlenie na škály energetických tried globálneho ukazovateľa – primárnej energie s dôrazom na možnosti dosiahnutia triedy energetickej hospodárnosti A0
 
9:30 – 9:50      Milan Janák, Simulácie budov

      • Akým spôsobom je umelé osvetlenie hodnotené
      • Aké parametre je nutné dosiahnuť a akú mieru dôležitosti má v pomere k celkovému hodnoteniu stav

 

9:50 – 10:10      Richard Kačík, Lightech
      • Ako funguje ideálny informačný tok v trojuholníku architekt-certifikátor-projektant
      • Čo všetko zohľadňuje pri svojom návrhu, na čo je potrebné dať si pozor
      • Aké parametre má typický A0kový objekt
 
10:10 – 10:30      Martin Babík, Siemens s.r.o. 
      • Možnosti riadenia a ovládania osvetlenia
      • Aký je ideálny spôsob riadenia osvetlenia, aby vyhovoval požiadavkám A0
      • Znižovanie nákladov a zvyšovanie  komfortu

 

10:30 – 12:00     PANELOVÁ DISKUSIA
 
Hostia diskusie:
 • Milan Janák, Simulácie budov
 • Dionýz Gašparovský, FEI STU v Bratislave
 • Richard Kačík, Lightech
 • Martin Babík, Siemens
 • Tomáš Mrázik, HB Reavis
 
 

 

PREZENTUJÚCI

Ing. Milan Janák, PhD, CEO spoločnosti Simulácie Budov s.r.o.

Vyštudoval Stavebnú fakultu STU v Bratislave, odbor Pozemné stavby. Milan pôsobil ako vedecko výskumný pracovník na Energy Systems Research Unit, University of Strathclyde, Glasgow, Veľká Británia. Od roku 1999 je riaditeľ a vlastník spoločnosti Simulácie Budov, s.r.o., ktorá sa špecializuje na konzultačnú činnosť v oblasti stavebnej fyziky a energetickej hospodárnosti budov.

 

 

Ing. Richard Kačík, CEO LIGHTECH s.r.o.

Richard Je absolventom STU elektrotechnickej fakulty, vyštudoval svetelnú techniku a osvetľovanie. Spolu s bratom Eduardom sú zakladateľmi spoločnosti LIGHTECH s.r.o. Lightech poskytuje komplexné služby pri auditoch, projektoch a realizácii osvetlenia a smart cities. Počas dvadsiatich rokov naprojektovali a uviedli do života osvetlenie bytov, administratívnych budov, škôl, športovísk, miest a obci.

 

Martin Babík, Siemens s.r.o.

Meracej a regulačnej technike sa Martin venuje od roku 1997. Od roku 1998 nastúpil do spoločnosti Landis&Gyr, ktorá neskôr prešla rôznymi transformáciami až do spoločnosti Siemens s. r. o. v ktorej pracuje dodnes. Martin sa počas svojej kariéry venoval hlavne problematike meracej a regulačnej techniky v oblasti CZT (centrálne zásobovanie teplom) v mestách. Avšak ako produktový manažér pre systém Desigo mám ucelený prehľad o riešeniach a technických možnostiach naprieč celým spektrom riadenia budov pomocou našich systémov a komponentov.

 

prof. Ing. Dionýz Gašparovský, PhD. a Ing. Jana Raditschová, PhD., FEI STU v Bratislave

V rámci prednášky budú vysvetlené legislatívne a normatívne požiadavky na hodnotenie energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách po poslednej úprave právnych predpisov vrátane predpokladov, spôsobu stanovenia a významu jednotlivých energetických tried pre osvetlenie s ohľadom na aktuálny stav technologického vývoja v oblasti osvetlenia. V druhej časti prednášky bude prezentovaná nadväznosť energetických škál pre osvetlenie na škály energetických tried globálneho ukazovateľa – primárnej energie s dôrazom na možnosti dosiahnutia triedy energetickej hospodárnosti A0, a to v teoretickej rovine aj v rámci praktických skúseností pri riešení projektov osvetlenia budov

 

 

MODERÁTOR 

Marek Kremeň, CEO EXERGY a člen predstavenstva SKGBC   

Vysokoškolské štúdium so zameraním na udržateľné technológie budov a architektúru absolvoval na Slovensku, vo Veľkej Británii, Singapure a v Rakúsku. Marek je certifikovaný energetický audítor a v oblasti certifikácie zelených budov nadobudol akreditácie LEED AP, WELL AP, BREEAM International Asssessor, BREEAM In-Use Auditor a WELL PTA. V roku 2011 založil spoločnosť EXERGY, ktorá sa zaoberá komplexnou konzultačnou činnosťou pre certifikácie LEED, BREEAM a WELL.

 

 

 

Základný účastnícky poplatok  69,- EUR / Osoba

Pre členov SKGBC, SKSI  49,- EUR / Osoba 

 

 Prihlásiť sa 

Podujatie je zaradené do odborného vzdelávania SKSI.

Počet miest je limitovaný, preto odporúčame sa prihlásiť čo najskôr.

Po ukončení podujatia bude každému účastníkovi zaslaný záznam z podujatia.

 

 

5 odborných seminárov zameraných na Energetickú triedu A0:

24.11.2020        Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 1. Osvetlenie

14.1.2021          Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 2. Vykurovanie a príprava teplej vody pre nebytové priestory

16.2.2021          Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 3. Chladenie a vetranie v nebytových priestoroch

25.3.2021          Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 4. Rodinné a bytové domy

20.4.2021          Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 5. Komplexný pohľad

 

 

Podrobnosti

Dátum:
24. novembra 2020
Čas:
9:00 - 12:00