Koniec septembra bude na Slovensku zelený: 9. ročník Týždňa zelených budov

Koniec septembra bude na Slovensku zelený: 9. ročník Týždňa zelených budov

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) už po deviatykrát organizuje Týždeň zelených budov na Slovensku. Aj tento rok prebehne súčasne so Svetovým týždňom zelených budov (World Green Building Week). Ide o celosvetovú kampaň zameranú na propagáciu trvalej udržateľnosti, ochranu životného prostredia, ekologického spôsobu života a zdravého bývania.

 

 

Podujatie Týždeň zelených budov sa bude konať od 23.9. do 29.9. v Bratislave. Hlavným mottom tohtoročnej kampane je: Spoločnými silami za ekologické, zdravé a klimaticky odolné prostredie pre všetkých.

 

Cieľom projektu je v čo najväčšej miere podporiť nové postupy a spôsoby so zameraním na zníženie emisií uhlíka (CO2), ktoré produkujú budovy. Najnovšie prieskumy totiž dokazujú, že práve domy a stavby sú zodpovedné za 39 percent svetových energetických emisií uhlíka. Z toho 11% sa uvoľňuje počas výstavby a 28 % predstavuje prevádzkovú fázu – vykurovanie, či chladenie.

 

Podľa organizátorov Svetového dňa zelených budov by sa mali stavebné firmy zamerať na moderné a energeticky účinné technológie, akými sú izolácia budov, použitie tepelných čerpadiel, či šetrných svetelných zdrojov. Za rovnako dôležité považujú aj správanie samotného spotrebiteľa, či prevádzkovateľa budovy, ktorí môžu tiež významne ovplyvniť spotrebu energie.

 

Podľa výkonnej riaditeľky SKGBC Hany Ovesnej, zdravé vnútorné prostredie a pohoda v interiéri je prioritou pre zabezpečenie plnohodnotného prostredia, v ktorom ľudia pracujú, vzdelávajú sa, žijú. „Našou úlohou, a to nie len počas Týždňa zelených budov, je upriamiť pozornosť na požiadavky zdravého bývania a na projekty, ktoré parametre zelenej budovy spĺňajú,“ uviedla. Ako dodala, do kampane sa okrej odbornej verejnosti zapoja aj študenti stredných škôl, ktorí sa rozhodujú o budúcom vzdelaní či povolaní. „Popri informáciách o udržateľnosti vo výstavbe im predstavíme progresívnych zamestnávateľov, členov našej spoločnosti,“ uzavrela.

 

Podujatia v rámci Týždňa zelených budov na Slovensku:

  • 23. september – Green Business Club: Slávnostné otvorenie Týždňa zelených budov na Slovensku

Bližšie informácie a program podujatia: kliknite sem

  • 24. september – HN KONFERENCIA HR2019: Wellbeing a nové trendy v kanceláriách

Bližšie informácie a program podujatia: kliknite sem

  • 25. september – Green Business Breakfast: Ako budeme bývať v budúcnosti? Nové trendy na rezidenčnom trhu

Bližšie informácie a program podujatia: kliknite sem

  • 27. september – Green Day: Festival pre študentov

Bližšie informácie a program podujatia: kliknite sem

  • 2. október – Green Business Breakfast: Zdravé budovy I. (akustika – svetlo – teplo)

Bližšie informácie a program podujatia: kliknite sem

  • 3. október – Seminár: Úspešná obnova školskej budovy

V prípade záujmu o bližšie informácie nás neváhajte kontaktovať na adrese events@skgbc.org.