Luxusné svietidlá acdc menia miesta na zážitky, osvetľujú slávne futbalové štadióny aj historické budovy

Praha, Česká republika – acdc, ktorý patrí pod skupinu Zumtobel Group, je unikátny a inovatívny výrobca vonkajšieho LED osvetlenia pre ambiciózne architektonické projekty. Pomocou svojich osvetlení mení priestory na zážitky. Produkty spoločnosti acdc sú ukážkou, ako môže podmanivá sila svetla meniť spôsob, akým ľudia vnímajú budovy a priľahlé okolie. 

 

Spôsob osvetlenia fasády sa musí prispôsobiť danému miestu

 

Osvetlenia spoločnosti acdc sú súčasťou unikátnych projektov po celom svete, od historických i moderných budov, po štadióny a verejné priestranstvá. Existuje niekoľko základných metód ako svetlo integrovať do architektonickej fasády tak, aby sa dosiahlo ideálne nasvietenie, ktoré korešponduje s architektúrou budovy a zároveň slúži danému miestu. Počas výberu vstupuje do hry viac faktorov od samotnej polohy miesta po kontrast a farbu osvetlenia, až po jeho ovládanie a tiež obyvateľov, ktorým má stavba slúžiť.  

 

Ideálne nasvietenie pre budovu baletu v Londýne či Allianz arénu v Mníchove

 

Metóda bodového osvetlenia na povrchu fasády poskytuje vysoký kontrast zdôrazňujúci materiál, farbu a vonkajšiu úpravu budovy. Príkladom je Royal Opera House v Londýne, budova baletu a opery, ktorú osvetľujú produkty z rodiny acdc Plaza S. Ich veľmi úzke lúče obkresľujú okraje každého stĺpu a vytvárajú jemnú súhru kontrastu umožňujúcu zachytiť obvod priľahlého námestia Covent Garden v celej svojej kráse. Svietidlá z rodiny Plaza S boli použité i na niekoľkých fasádach v neďalekej Oxford Street, v jednej z najprestížnejších a najrušnejších nákupných ulíc v Londýne. Úlohou projektu bolo zjednotiť celý blok budov a vyzdvihnúť nočný vzhľad fasád.

 

Nasvietenie fasády pomocou lineárnych svietidiel zapustených do fasády či namontovaných na jej povrchu plynule kopíruje jednotlivé stavebné línie. Svietidlá sú situované tak, aby fasádu nasvecovali zdola, takto nechajú vyniknúť jednotlivé poschodia či fasádu ako celok. Tento spôsob nasvietenia vybrali pre londýnske nádražie King’s Cross so svietidlami acdc z produktovej rodiny Blade. Jemné nasvietenie zdola podtrhuje teplú textúru tehly, hlavného stavebného materiálu nádražia. Táto metóda nasvietenia je pomerne častá v prípade osvetlenia exteriérov športových štadiónov. Svietidlá z rodiny Blade nájdeme napríklad na známych futbalových štadiónoch Tottenham Hotspur v Londýne alebo Allianz aréne v Mníchove.

 

Metóda plošného osvetlenia zabezpečuje uniformné nasvietenie fasády v jednoliatej farbe po jej celom povrchu. Jednotlivé komponenty môžu byť zdôraznené pomocou úzkych lúčov. Tento spôsob osvetlenia umožňuje v nočných hodinách vyniknúť 204 metrov vysokej Avalskej televíznej veži v srbskom Belehrade, ktorá je najvyššou vežou v balkánskom regióne. Pod rúškom tmy ju osvetľujú a zároveň dodávajú farebný vzhľad svietidlá acdc z rodiny Fusion. Rovnaké svietidlá nasvecujú architektonicky odvážnu 70 metrov vysokú Broadcasting Tower v anglickom meste Leeds.

 

Spoločnosť acdc so sídlom v britskom Barrowford neďaleko Manchesteru tento rok spustila globálnu, marketingovú kampaň zameranú na segment fasádneho osvetlenia.

 

 

Fotografie na stiahnutie nájdete na nasledovnom odkaze:

Plaza S: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016184086/sizes/l/

Royal Opera House: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016184226/sizes/l/

Royal Opera House: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50015654053/sizes/l/

 

Allianz Arena: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016184041/sizes/l/

Allianz Arena: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016443662/sizes/l/

Tottenham Hotspur: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016184131/sizes/l/

Tottenham Hotspur: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016184261/sizes/l/

 

Kontakt pre médiá

 

Zuzana Joklová

ZG Lighting Czech Republic

T: 775 880 366

E: zuzana.joklova@zumtobelgroup.com

 

Beáta Obradovičová

PR Clinic, s.r.o.

T: +421 908 426 598

E: obradovicova@prclinic.eu

 

O spoločnosti acdc:

Spoločnosť acdc je expertom na poli svetelných riešení v oblasti vonkajšej architektúry a verejných priestranstiev, navrhujúca inovatívne svietidlá so špičkovými technológiami na trhu. Vďaka nekompromisnému odhodlaniu v oblasti dizajnu a inovácií sa spoločnosť acdc etablovala ako svetový líder v LED osvetlení. Pomocou podmanivej sily svetla mení acdc spôsob, akým ľudia vidia alebo reagujú na budovy, prostredie a priestor okolo nich. Viac sa dozviete na www.acdclighting.com

 

O skupine Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je medzinárodný hráč na poli svetelného priemyslu a vedúci dodávateľ inovatívnych svetelných riešení, komponentov a súvisiacich služieb. Cez kľúčovú značku Zumtobel, Thorn a Tridonic skupina ponúka komplexné portfólio produktov a služieb zákazníkom po celom svete. Základ pre vývoj inovácií a vstup do nových oblastí podnikania tvorí desiatky rokov získavané know-how týkajúce sa vplyvu svetla na človeka. Vo svetelnom odvetví je skupina líder na európskom trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodovaná na viedenskej burze cenných papierov (ATX Prime) a zamestnáva približne 5 900 ľudí. Vo fiškálnom roku 2018/2019 vykázala obrat 1 162 miliónov eur. Skupina sídli v Dornbirne v rakúskej spolkovej krajine Vorarlberg. Na českom trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, ponúka profesionálne osvetlenie značiek Thorn a Zumtobel. Pre ďalšie informácie, prosím, navštívte: www.zumtobelgroup.com