VIDEO: Drevo ako obnoviteľný zdroj a alternatíva v komerčnej výstavbe

 

 

Bratislava, 14. novembra 2022 – Pozrite si záznam z podujatia GREEN BUSINESS AFTERNOON na tému Drevo ako obnoviteľný zdroj a alternatíva v komerčnej výstavbe. Odborné podujatie zorganizovala Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) dňa 20. septembra 2022 v rámci Týždňa zelených budov 2022.

 

Podujatie bolo venované využívaniu dreva ako stavebného materiálu v modernom stavebníctve. Cieľom bolo prezentovať, ako drevená modulárna výstavba podporuje udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu v zmysle cieľov EÚ na roky 2030 a 2050, aký je jej vplyv na automatizáciu a digitalizáciu stavebníctva a tiež zvýšenie produktivity výstavby. Odborníci poukázali na súčasný stav na Slovensku a v iných krajinách.

 

1. Konštrukčný materiál 21. storočia? DrevoIvan Kolárik, konateľ, Kontrakting, Staviame z dreva

 

 

2. Prefabrikovaná konštrukcia budov vplýva na znižovanie uhlíkovej stopyPeter Veróny, sales manager a statik, Peikko Slovakia

 

 

3. Trvalá udržateľnosť pre ESET CampusJán Baška, design manager, ESET Campus Patrónka

 

 

V panelovej diskusii sa odborníci zamerali najmä na perspektívy a bariéry výstavby z dreva. Účastníci mali zároveň jedinečnú možnosť zúčastniť sa prehliadky historickej budovy Spilky.

Panelová diskusia: 

Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov, YIT Slovakia
Ivan Kolárik, konateľ, Kontrakting, Staviame z dreva
Peter Veróny, sales manager a statik, Peikko Slovakia
Ján Baška, design manager, ESET Campus Patrónka
Pavol Pokorný, architekt, Pokorny Architekti

Moderátor: Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC

 

Týždeň zelených budov 2022 zorganizovala SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa Saint-Gobain, VÚB banka, J&T REAL ESTATE a CORWIN SK. Hlavnými partnermi podujatí boli Peikko Slovakia, Siemens, HB Reavis, Rehau, YIT Slovakia, Alto Real Estate. Jednotlivé podujatia venované udržateľnej výstavbe podporili aj partneri Prvá stavebná sporiteľňa, KOOR, Schüco, MiddleCap, ProInterier a Knauf Insulation.

 

Nad sériou podujatí Týždňa zelených budov 2022 prevzali záštitu minister životného prostredia Slovenskej republiky Ján Budaj a minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrej Doležal.