VIDEO: Uhlíková stopa budov

 

 

Bratislava, 14. novembra 2022 – Pozrite si záznam prednášok z podujatia GREEN BUSINESS BREAKFAST venované téme Uhlíková stopa budov. Podujatie organizovala Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) dňa 22. septembra 2022 v rámci Týždňa zelených budov 2022.

 

Pojem uhlíková stopa (prepočítavaná na hmotnosť CO2) sa stáva neoddeliteľnou súčasťou dnešnej doby. Budovy materiálmi, z ktorých sú postavené, a svojou prevádzkou zodpovedajú za takmer 40 % svetových emisií CO2. Trvalo udržateľné stavebné materiály a cirkulárna ekonomika, energetická náročnosť pokrytá z obnoviteľných zdrojov, nižšie emisie, ekologickejšie stavby, vyššia hodnota nehnuteľností, či úspora nákladov na prevádzku – to je len niekoľko celospoločenských prínosov zelených budov. Podujatie bolo zamerané na  zabudovaný a prevádzkový uhlík v budovách ako aj na spôsoby a nástroje pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Príklady z praxe boli doplnené o jedinečnú možnosť zúčastniť sa prehliadky budovy Einpark Offices.

 

 – Slovensko a uhlíková neutralitaIgor Bubeník, Head of ESG, CORWIN

 

 

Race to ZeroTomáš Messinger, Head of ESG & Sustainability, HB Reavis

 

 

Ako znížiť uhlíkovú stopu budovy v rôznych fázach jej životného cykluTomáš Guniš, projektovo architektonický špecialista, Saint-Gobain Slovensko

 

 

Uhlíkovo neutrálne podlahové krytiny InterfaceAndrei Loghin, account manager, ProInterier

 

 

Udržateľné vykurovanie a chladenie budov prostredníctvom BKT/TABS Igor Krajčovič, obchodný riaditeľ, REHAU

 

 

Zodpovedné financovanie očami banky na bývanieJozef Plško, vedúci komunikácie, PSS

 

 

 

Moderoval: Martin Stohl, poradca predstavenstva SKGBC

 

 

Týždeň zelených budov 2022 organizovala SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa Saint-Gobain, VÚB banka, J&T REAL ESTATE a CORWIN SK. Hlavnými partnermi podujatí boli Peikko Slovakia, Siemens, HB Reavis, Rehau, YIT Slovakia, Alto Real Estate. Jednotlivé podujatia venované udržateľnej výstavbe podporili aj partneri Prvá stavebná sporiteľňa, KOOR, Schüco, MiddleCap, ProInterier a Knauf Insulation.

 

Nad sériou podujatí Týždňa zelených budov 2022 prevzali záštitu minister životného prostredia Slovenskej republiky Ján Budaj a minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrej Doležal.